GÜNERİ TECER

  Türk Müziğinin kayıp yıldızlarından biriydi Güneri TECER. Zamanında sevenlerinin, dinleyenlerinin mutlaka hafızalarının bir köşesinde, anılarında sesiyle, şarkılarıyla yer etmiş ama ne yazık ki o sesi ve şarkıları sadece plaklar üzerinde kalmış bir yıldız. İnternet ortamında plak meraklıları tarafından yüklenmiş bir kaç şarkısı ve belli ki TRT arşivinden çıkıp gelmiş birkaç videosu dışında hakkında hiçbir şey bulunmayan, şarkıları plaklardan başka hiçbir formatta piyasada dolaşmayan bir ses sanatçısı.

1933 yılında Ankara'da doğar Güneri TECER. 1957 yılında Ankara Radyosuna girer ve uzun yıllar radyo sanatçılığını devam ettirir. Zamanın radyo emisyonları bir çok ses sanatçısını meşhur etmiştir. Televizyonun henüz hayatımıza girmediği o günlerde, radyo başında yüzleri hiç bilinmeden, sadece sesleriyle şöhrete kavuşan, hayran kazananlar vardır. Güneri TECER'de kısa zamanda onlardan biri olur. Ardından gazino teklifleri gelir ve 1966 yılında ilk kez İstanbul gazinolarında sahneye çıkar.
Güneri TECER radyoda olduğu kadar gazino sahnesinde de çok başarılı olur. Sesinin güzelliği ve alaturka bilgisi kadar yakışıklılığıyla da özellikle gazinoların kadınlar matinelerinde aranılan yıldızlardan biridir artık.
Ankara'dan okul arkadaşı olan Tarık Dursun K. onun bir gazino programından yola çıkarak Milliyet gazetesine yazdığı yazıda Güneri TECER'den şöyle bahseder: "Plaklarının satışı yılın rekorunu kırıyor. Radyo da birinci sınıf sanatkar. Üniversite eğitimli. Besteleri var. Bir gecede aldığı en yüksek devlet memuru maaşına eşit."
Kısa sürede o günlerin gazino jargonunda "baş altı" olarak tabir edilen statüye yükselir Güneri TECER. Yani assolistin hemen öncesinde sahneye çıkan ve assolistten sonraki en yüksek yevmiyeyi alan solist olmuştur.
İlk plağı 1963 yılında yayımlanır. 1967 yılında ODEON MÜZİK'in alt markalarından biri olan Regal Plak'a transfer olur ve yetmişlerin başlarına dek devam eden bu süreçte hem çok satan, hem de çok beğenilen plaklara imza atar.
Yabancı şarkılara Türkçe söz yazılması modasının yeni başladığı o günlerde "Bang Bang" şarkısını Fecri Ebcioğlu'nun yazdığı Türkçe sözlerle seslendirerek ilk aranjman denemesini yapar. Sonrasında plaklarında kimi zaman aranjman şarkılar ve popüler alaturka şarkıların pop düzenlemelerini de seslendirir. O günlerde bunu yapan bir çok alaturkacı vardır. Yeni moda budur ama Güneri TECER kadar başarı kazanan az sayıda isim olur.
1977 yılında oğlunun adını verdiği "Tolga1" 33'lüğü piyasaya sürülür. Ne var ki bu albümün ikincisi hiç bir zaman yayımlanmayacak ve bu onun son plağı olacaktır. 19 ekim 1988 tarihinde, geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda eder.

Bu albümle birlikte Güneri TECER artık kayıp bir yıldız olmaktan çıkıp, alaturka ve popüler müzik tarihimizdeki yerini alacak. Onu bilenler, yıllar sonra yeniden dinlemenin keyfini yaşarken, hiç bilmeyenler de bu albüm sayesinde tanıyacak. Bize de böylesi bir yıldızın ışığını tekrar görebiliyor, sesini tekrar duyabiliyor olmanın hazzını yaşamak kalacak.

ALBÜMDEKİ ŞARKILAR

1- Tövbeler Tövbesi ( 1973 )
Söz : Turgut YARKENT
Müzik : Saadettin ÖKTENAY
2- Sevemez Kimse Seni ( 1968 )
Söz - Müzik : Suat SAYIN
3- Dünya Dönüyor ( 1968 )
Söz : Fecri EBCİOĞLU
Müzik : Marc ARYAN
4- Dan Dan ( 1968 )
Söz : Fecri EBCİOĞLU
Müzik : Sonny BONO
5- Boşvermişim Dünyaya ( 1967 )
Söz - Müzik : Fecri EBCİOĞLU
6- Gizli Aşk ( 1967 )
Söz - Müzik : Fecri EBCİOĞLU
7- Sisli Hatıralar ( 1973 )
Söz : Turgut YARKENT
Müzik : Saadettin ÖKTENAY
8- Leyla Leyla Berduşum ( 1968 )
Söz : Fecri EBCİOĞLU
Müzik : Elias RAHBANİ
9- Kabahat Benimse Affet Sevgilim
( 1968 )
Söz : Güneri TECER
10- Sevmiyorum Artık Seni ( 1967 )
Söz : İlham Behlül PEKTAŞ
Müzik : Avni ANIL
11- O Ağacın Altını Anmaz
Olur muyum Hiç?
( 1973 )
Söz - Müzik : Yusuf NALKESEN
12- Hangi Rüzgar Attı Seni ( 1973 )
Söz : Fikret ŞENEŞ
Müzik : İrfan ÖZBAKIR
13- Ne Arzu Ediyor ( 1973 )
Söz - Müzik : Yusuf NALKESEN
14- Boşver Kedere Gama ( 1967 )
Söz - Müzik : Yusuf NALKESEN

[ Geri ]