BAL GİBİ OLUR

  Albümde Sevinç Tevs, Ajda Pekkan, Nükhet Duru,Sezen Aksu, Gökben,Nazan Şoray, Asu Maralman, Ersan Erdura, Coşkun Demir, Füsun Önal, Neco, Esin Afşar, Yeliz,Gökhan Abur, Gönül Turgut, İbo, Nilgün Atılgan, Zümrüt, Nil Burak, Sibel Egemen, Erol Evgin, Ayla Algan, Işıl Yücesoy, Ferdi Özbeğen ve Rüçhan Çamay şarkılarıyla yer alıyor. Plak olarak yayınlandıkları dönemde büyük ilgi görmüş, müzik listelerinin üst sıralarına tırmanmış bu Selmi Andak şarkıların hepsi orijinal plak kayıtlarından cd formatına aktarıldı. …

Eskilerin “Türk cazının anası” diye hatırladıkları Sevinç Tevs’in “1. Apollonia Uluslararası Şarkı Festivali”nde seslendirdiği ‘’Ve Ben Yalnız’’ Selmi Andak’ın ilk bestesi ve ilk defa dijital kayıtlara geçen bir Sevinç Tevs yorumu olmasıda albümün en büyük sürprizi. Bu albümlerin diğer büyük sürprizi, yıllar önce Asu Maralman’ın sesinden plak yapılmış ve kulaklarımıza öyle yer etmiş “Toprak ve Ana”nın üçlü yorumu. Dönemin en popüler isimleri Asu Maralman, Sibel Egemen ve İbo, daha önce hiç yayınlanmamış bu kayıtta şarkıyı birlikte söylüyorlar. Bu kayıt 1979 yılı Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemeleri için hazırlanmış ancak şarkı ilk elemeyi geçemeyince plak yapmak Asu Maralman’a nasip olmuş.

Albümlerde yer alan isimlerden Zümrüt ve Nilgün Atılgan ve Sevinç Tevs’in ilk kez birer şarkısı plaklar üzerinden kurtulup cd / kaset formatında yeniden yayınlanıyor.

İzmir’de dünyaya gözlerini açan Selmi Andak, orta öğrenimini Galasaray Lisesinde tamamlar, ardından hem Hukuk Fakültesi, hem de Konservatuarda okur. Yetinmez, Konservatuardan mezun olduktran sonra kalkar Paris’e gider ve orada Yüksek Müzik Okulunda ihtisas yapar. Altmışlı yıllarda Türkiye’de parmakla sayılacak kadar az sayıda popüler müzik bestecisi vardır ve Selmi Andak ilklerden biri olur. Aynı zamanda sanat ve müzik eleştirmenliği yapmakta, gazeteci kimliği ile de tanınmaktadır. O günlerin önemli şarkıcıları tarafından ardı ardına plak yapılan bestelerinde bir yandan dönemin popüler akımlarını yakalarken, bir yandan hem klasik hem de otantik müziğin kalıplarından yararlanmaktadır. Aranjman furyasının tam da ortasında ortaya konulan bu tavır, onun adeta bir milli besteci gibi yurt dışında yapılan bir dolu festivalde besteleriyle yarışmasına yol açmakla kalmaz, henüz emekleme çağındaki popüler müzik piyasasına da ne yönde ve nasıl büyüyüp serpileceği konusunda çok aydınlık bir çıkış yolu gösterir, adeta kılavuz olur.


Başından itibaren sadece bir müzisyen, bir besteci olmanın çok ötesinde, yazıp çizdikleriyle bir müzik teorisyeni, MESAM; POPSAV gibi meslek birliklerinde gösterdiği faaliyetlerle de adeta bir müzik emekçisidir Selmi Andak. Hep projeler üretir, hep yeni bir şeyler yapmak ister. Çevresindekiler ona ayak uydurmakta zorlanırlar her defasında. Uluslar arası standartlardaki besteciliği yurt dışındaki festivallerde her defasında ödüle layık görülse de, Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye tarihinin yarışmaya üst üste en çok ve en fazla sayıda şarkıyla katılan bestecisidir Selmi Andak.

BAL GİBİ OLUR

Albüm Selmi Andak’ın geleneksel motiflerle popu çok ama çok ustaca ve adeta sezdirmeden bir araya getirdiği bir hitle; “Bal Gibi Olur”la açılıyor ve sonra arkası olanca şenliğiyle geliyor. “Çek Kayıkçı”, “Olmaz Olmaz Deme”, “Gönlüm Çok Zengin”, “Geli Geliver” gibi yetmişli yıllar eğlencelikleri de var sırada, “Sen Şu İşe Bak” gibi, “Yaşasam İlk Gülüşünü” gibi sanki seksenlerin o ağdalı karanlığına inat yazılmış katıksız pop şarkılar da.

Selmi Andak’ın yıllar süren Eurovision macerasından; “Gramofon” ve “Bir Sevgi Yeter” de renkli ve çekici iki Eurovision şarkısı olarak albümü şenlendiriyor.

Türk popunda bu kadar ünlü isim kaç başlık altında bir araya getirilebilir ki? Selmi Andak şarkılarının tek başına ne denli büyük bir başlık olduğunu bu iki disklik seçki tek başına gösteriyor. Kusursuz bir müzikalite, olağanüstü besteler... Ya da kısaca, “Müzik : Selmi Andak”.

1- BAL GİBİ OLUR - ASU MARALMAN 1977
Söz: Bülent Pozam (Ossi Müzik) Düzenleme: Hurşit Yenigün
2- OLMAZ OLMAZ DEME - NİL BURAK 1977
Söz: Ülkü Aker (Universal Müzik Taksim Edisyon)
Düzenleme: Norayr Demirci (Taksim Edisyon)
3- GÖNLÜM ÇOK ZENGİN - RÜÇHAN ÇAMAY 1977
Söz: Ülkü Aker (Universal Müzik Taksim Edisyon)
Düzenleme: Norayr Demirci (Taksim Edisyon)
4- SON SERÜVEN - ERSAN ERDURA 1981
Söz: Özdemir Kaptan (Ossi Müzik) Düzenleme: Zafer Dilek
5- TOPRAK VE ANA - ASU MARALMAN & İBO & SİBEL EGEMEN 1979
Söz: Özdemir Kaptan (Ossi Müzik)
6- SEVGİYE TUTSAK - COŞKUN DEMİR 1979
Söz: Özdemir Kaptan (Ossi Müzik) Düzenleme: Zafer Dilek
7- GRAMAFON - NECO 1982
Söz: Aysel Gürel Düzenleme: Garo Mafyan
8- BİR SEVGİ YETER - NÜKHET DURU & NECO 1985
Söz: Ayşe Irmak Manioğlu (Ossi Müzik) Düzenleme: Garo Mafyan
9- YAŞASAM İLK GÜLÜŞÜNÜ - NÜKHET DURU 1987
Söz: Selmi Andak (Ossi Müzik) Düzenleme: Garo Mafyan
10- VAZGEÇTİM BEN BU AŞKTAN - GÖNÜL TURGUT 1971
Söz: Fecri Ebcioğlu (Ossi Müzik)
11- ÇEK KAYIKÇI - NİLGÜN ATILGAN 1974
Söz: Fecri Ebcioğlu (Ossi Müzik) Düzenleme: Atilla Özdemiroğlu (Pelikan Müzik)
12- ANYA MANYA KUMPANYA - ZÜMRÜT 1970
Söz: Fecri Ebcioğlu (Ossi Müzik) Düzenleme: Norayr Demirci (Taksim Edisyon)
13- KISMET DEĞİLMİŞ - GÖKHAN ABUR 1975
Söz: Çiğdem Talu (Portal Right Management) Düzenleme: Onno Tunç
14- SEN ŞU İŞE BAK - FÜSUN ÖNAL 1985
Söz: Nezih Topuzlu-Hadi Çaman Düzenleme: Buğra Uğur
15- GELİ GELİVER - EROL EVGİN 1974
Söz: Bülent Pozam (Ossi Müzik) Düzenleme: Dün Bugün Yarın
16- GEL YANIMA - AYLA ALGAN 1971
Söz: Bülent Pozam (Ossi Müzik) Düzenleme: Norayr Demirci (Taksim Edisyon)
17- GEL DOSTA GİDELİM - ESİN AFŞAR 1975
Söz: Yunus Emre

[ Geri ]