Melih Kibar 1951’de İstanbul’da doğdu. Henüz 8 yaşındayken İstanbul Belediyesi Konservatuarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümü’ne başladı.

1969 yılında İstanbul Yelken Kulübü’nde profesyonel olarak çalışmaya başlayan Kibar, Milliyet Liselerarası Hafif Müzik Yarışması’nda, Alman Lisesi Orkestrası’yla Beste Birincisi oldu.

1970’de Timur Selçuk’la birlikte çalışmaya başladı. 1974’te Timur Selçuk Orkestrası’nın çıkardığı bir albümde üç bestesiyle yer aldı: Gençlik Şarkısı, Panayır Günü ve Kelebek. Panayır Günü isimli bestesi, Oyun Treni adlı TRT programının sinyal müziği de oldu.

1975 yılına gelindiğinde, Eurovision Türkiye Elemeleri için bir beste yapar Melih Kibar: Çoban Yıldızı. Çiğdem Talu ile de bu dönemde tanışır ve bir ekip olurlar.

Birlikteliklerinin ilk ürünü olan Neden Tuttun Elimi/Bunlar da Geçer Füsun Önal tarafından seslendirildi (1976). İşte Öyle Bir Şey/Sevdan Olmasa 45’liğini de Erol Evgin seslendirdi. İşte Öyle Bir Şey yılın bestesi oldu. Melih Kibar da yılın bestecisi.

Hababam Sınıfı ve Bizim Aile filmlerinin müziğini yaptı. Hababam Sınıfı ile Altın Portakal Film Müziği ödülü aldı.

Bir de Bana Sor isimli şarkısını 1977’de besteledi. İçimdeki Fırtına’yı bir gemi seyahatinde bestelemişti. Küçük çaplı bir fırtına çıkmıştı denizde. Onun ilham ettirdiği bu müziği Çiğdem Talu’ya gönderdiğinde, o unutulmaz sözler çıkmıştı. “İşte o an bir fırtına kopar/Sanki yer yerinden oynar/Hoyrat bir akşam vakti sallanan gemi misali/Sallanır içimde dünya.” Bu onların telepatik bağının ya da belki ortak his dünyalarının bir sonucuydu. Bu şarkıyla 1977 yılı en iyi bestecisi olmuştu yine Melih Kibar.

1979 yılında Altın Orfe macerasına Yeliz’in seslendirdiği Tüm Bir Yaşam bestesiyle katıldı.

1980’de Egemen Bostancı’nın müzikali Hisseli Harikalar Kumpanya’sının müziklerini hazırlamaya başladı.

Hep Böyle Kal ve Söyle Canım 45’likleri ile Altın Plak kazandı (1981). Coşkun Demir’in yorumladığı Koca Çınar’ı besteledi.

1984 yılında da Polonya’da düzenlenen Sopot Festivali’ne gitti ve ‘En Başarılı Orkestra Şefi’ ödülünü aldı. Aynı yıl İlhan İrem’in Pencere adlı albümünde aranjörlük yaptı. Bu album de Altın Plak kazandı. Yine aynı yıl TRT için, ilk Türk müzikal filmi diye adlandırılabilecek olan Renkli Dünyalar’ın müziklerini besteledi.

Melih Kibar, 1986 yılında kendi müzik şirketi Melki Prodüksiyonu kurdu. O yıl ‘Halley’ şarkısı Eurovision Türkiye birincisi ve Norveç’teki finalde de Avrupa dokuzuncusu oldu. Bu, o tarihe kadar Eurovision’da aldığımız en iyi dereceydi.

1987’de TRT için Saat Sabah’ın Dokuzu dizi filminin müziklerini yaptı. ‘Paydos’ adlı bestesi ile Eurovision Türkiye ikincisi oldu.

1988’de Londra’da ödüller aldı. Yine Sopot Festivali’nde de En Başarılı Aranjör ödülünü aldı.

1995’te de ‘Sev’ adlı bestesiyle yine Eurovision Türkiye birincisi oldu.

1997’de çok konuştuğumuz Garanti Bankası/Sucu Çocuk jingle’nı yaptı. Bu jingle ile Kristal Elma Başarı Belgesi, Balıkçı jingle ile de Kristal Elma’yı aldı.

1999’da Duruşma filminin müziklerini hazırladı.

2000 yılında “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” adlı oyunun müzikleri ile “Afife Jale En İyi Besteci” ödülüne layık görüldü

2001 yılında kendi bestelerinden oluşan Yadigar adlı albümün çalışmalarını tamamladı.

2002’de reklam müziği, beste çalışmaları ve televizyon programının yanısıra, 2003 yılında Gülüm adlı sinema filminin müziğini tamamladı.

Yadigar albümündeki “Mesaj” adlı çalışması 2003 Ocak ayı içinde dünya pazarlarına çıkan DJ Rarin’in SIDDHARTA albümünde yer aldı.

2003 yılında Saat Sabahın Dokuzu adlı albümün çalışmalarını tamamladı.

2004’de Yadigar 2’yi çıkardı. TRT’de İşte Öyle Bir Şey adlı bir müzik programı hazırlayıp sunmaya başladı

9 Nisan 2005 Melih Kibar toprağa verildi ve Çiğdem Talu ile kaybettiği diğer sevdiklerinin yanına yollandı.Derleyen: Gülşen Uslu

MELİH KİBAR

[ Geri ]