Tam adıyla Ayşe Ajda Pekkan, Deniz albayı Rıdvan Pekkan ve Nevin Dobruca’dan 12 Şubat 1946’da İstanbul’da doğdu. Çamlıca Kız Lisesi’nde okurken, İtalyanca şarkılar söylerdi. Hayranı olduğu Mina ve Milva’nın şarkılarını onları taklit ederek okurdu.

Kardeşi Semiramis Pekkan’ın Çatı Kulüp’ün verdiği "Kaabiliyetli gençler aranıyor!" ilanına onun adına telefon etmesiyle, İlham Gencer’le tanıştı. İlham Gencer onu dinledi ve beğendi. Los Çatikos grubuyla Çatı Kulüp’te şarkı söylemeye başladı. İlk seslendirdiği şarkı Mina’nın "Il Cielo In Una Stanza" şarkısıydı.

1960 yılında Ses Mecmuası’nın açtığı Kapak Yıldızı yarışmasına katıldı. Böylece sinemaya başladı. Avrupai görünümüyle sinemada kendine yer edindi. Beş yıla yakın Yeşilçam için filmler yaptı.

29 Ekim 1966’da Zeki Müren’le birlikte Maksim Gazinosu’nda sahneye çıktı.

Öztürk Serengil’le birlikte çevirdiği Abidik Gubidik filminde, birlikte söyledikleri Göz Göz Değdi Bana şarkısı 45’lik olarak yayınlandı.

1965’de Fecri Ebcioğlu’nun desteğiyle Her Yerde Kar Var (Arka yüzünde 17 Yaşında) adlı ilk plağını piyasaya sürdü.

1968 yılında yaptığı İki Yabancı 45’liğiyle aranjman dalında satış rekoru kırdı.

Atina’daki Uluslararası Apollonia Müzik Festivaline katıldı. İki kere dördüncülük aldı. Barcelona’daki Akdeniz Şarkıları Festivali’ne Ve Ben Şimdi şarkısıyla katıldı.

Fikret Şeneş’in sözlerini yazdığı şarkılarla ününü iyice pekiştirdi.

1976’da Paris’teki ünlü Olympia müzikholünde konser veren ilk Türk sanatçısı oldu. Cezayir asıllı Fransız şarkıcı Enrico Macias’la bir dizi konser verdi.

Erol Simavi’nin "Ajda Pekkan’a star demek yetmez; ancak süperstar desek yerini bulur." Sözlerinden sonra "süperstar" olarak anılmaya başlandı.

Kim Ne Derse Desin albümüyle Süperstar ünvanını resmileştirdi.

1977’de Tokyo’daki Yamaha Müzik Festivali’ne katıldı.

Almanca, Fransızca seslendirdiği albümler yaptı.

1979’da Bambaşka Biri, Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile gibi şarkıların de içinde yer aldığı Süperstar 2 albümünü yayınladı.

1980 yılında Petr’oil şarkısıyla Eurovision’da Türkiye’yi temsil etti.

80’lerde alaturkaya yakın iki albüm yaptı. Sen Mutlu Ol ve Sevdim Seni.

Uykusuz Her Gece, Son Yolcu gibi şarkıların bulunduğu Süperstar 83 albümüyle popülaritesini devam ettirdi.

1987’de Süperstar 4, 1990’da Ajda 90 albümleri yayınlandı.

90’lı yıllarda yaptığı diğer albümler pek ilgi görmedi. 1998 yılında çıkardığı Best of albümüyle yeniden iyi bir satış yakaladı.

Devlet sanatçısı oldu.

2000 yılında 2 CD’den oluşan Diva albümünü çıkardı. Büyük başarı elde etti. Bu albümde yer alan Bir Günah Gibi şarkısı, dünyaca ünlü DJ Claude Challe’nin "Buddha Bar" serisinde yer aldı.

2003’te çıkardığı üç değişik versiyonuyla Sen İste Single’i ile yeniden müzik marketlerde…

Sonbaharda çıkarmayı düşündüğü albümünün hazırlıkları sürüyor. Bu albümde Sezen Aksu’nun da bir parçası var: Hayat Dediğin.

(Kaynakça: Hürriyet Pazar eki 29 Haziran 2003 ve ajdapekkan net)Derleyen: Gülşen Uslu

AJDA PEKKAN

[ Geri ]