Esin Afşar, bir diplomat olan babası Nüzhet H. Sinanoğlu’nun görev yeri nedeniyle İtalya’nın Bari şehrinde doğdu.

Nüzhet Sinanoğlu, diplomat kişiliğinin yanında yazardı da. Goldoni’den çevirileri Türk tiyatrolarına kazandırmıştı. Ayrıca Atatürk’ün isteğiyle İtalya’da faşizmi incelemiş ve Faşizm ve Onun Devlet Sistemi kitabını yazmıştı. Esin Afşar’ın annesi Rüveyde Sinanoğlu, gazeteci ve yazardı. Özellikle İtalyan çevirmeleri ve yazdığı Çocuk Masalları ile tanındı. Nüzhet Sinanoğlu’nun ilk eşinden olma üç oğlu vardı. Samim ve Suat Sinanoğlu 35 yaşlarında profesör olmuşlardı. Halen Türkiye’nin en genç profesörleri ünvanını taşıyan kişilerdir. Aydın Sinanoğlu ise Avrupa Konseyi’nde Basın Bölümü başkanı olarak çalıştı. Nüzhet Sinanoğlu’nun ikinci eşi Rüveyde Sinanoğlu’ndan 26 yaşındayken Amerika Yale Üniversitesi’nde profesör olmuş (ki dünyanın en genç profesörü ünvanı onundur), dünyada Türk Einstein’I olarak ün yapmış, Time dergisine kapak olmuş, dahi Oktay Sinanoğlu doğdu. Esin doğduktan üç yıl sonra Nüzhet Sinanoğlu hayata gözlerini yumdu.

Esin Afşar, Ankara Koleji’nde okurken, piyano bölümü sınavlarına girdi ve buradan mezun oldu. Madam Hidalgo ve Madam Böhm’den şan dersleri aldı. Piyanist olarak girdiği Devlet Tiyatroları’nda Muhsin Ertuğrul’un “Sahnenin çukurunda olacağına üstünde ol.” İsteğiyle tiyatro oyunculuğuna başladı. 12 yıl boyunca çeşitli oyunlarda oynadı.

Bu dönemde tiyatro oyuncusu Kerim Afşar ile evlendi ve kızı Pınar doğdu.

Fantastiks adlı bir müzikolde oynarken, Erkan Özerman’ın teklifiyle müziğe dönme kararı aldı. Ankara Bulvar Palas’ta Hafif müzik dalında şarkılar söylemeye başladı. Önceleri İngilizce, Fransızca, İtalyanca şarkılar söylüyordu. Ruhi Su ile çalışmaya başlayınca folk müziğe yönlendi.

Dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil onu Diplomatik Sanatçı ünvanıyla Macaristan’a gönderdi.

Avukat Cemil Demirsipahi’nin öğrettiği Kul Ahmet’in türküsü Yoh-Yoh ona ün sağladı. Bu türkü Antuan Şoriz’in Disco Plak şirketinden 45’lik plak olarak 1969’da çıktı. O günden sonra Bayan Yok-Yok diye anıldı. Plağın arka yüzünde Aşık Veysel’in Karatoprak’I bulunuyordu.

1969’da Yunus Emre’den bestelediği Bana Seni Gerek Seni ile Ankara’da Hafif Batı Müziği Düzenleme Ödülü’nü aldı.

Yine 1969 yılında Fransa’da, Jacques Brel ile paylaştığı Dario Moreno Ödülü’nü aldı. Fransız televizyonuna çıktı. Monaco Prensesi Grace Kelly tarafından Televizyon Festivalleri’ne davet edildi. Gilbert Becaud ve Josephine Baker ile konserler verdi.

Ve Romanya’da Broşov Uluslararası Müzik Festivali katıldı. Kritik Ödülü’nü aldı.

1970 yılında Türkiye’de yılın en iyi şarkıcısı seçildi. Aynı yıl Bulgaristan Uluslararası Altın Orfe Müzik Festivali’nde üçüncü oldu. Dışişleri tarafından gönderildiği Napoli’de bir dizi konser yaptı.

Sabiha Keyn’in dizayn ettiği Yok-Yok kostümünü katıldığı festivallerde, televizyon programlarında giymeye başladı. Çok sükse yaptı.

1972’de Türki Cumhuriyetlerine ve Moskova’ya gitti, programlar yaptı. Tokyo’da, Seul’de, Hong Kong’da konserler verdi, televizyona çıktı. Aynı yıl Sofya televizyonu için program yaptı.

1973’de davet üzerine İsrail’e gitti. Kudüs Tiyatrosu’nda konser verdi. İngiltere, İtalya, Belçika ve Tunus’a gitti, konserler verdi.

1974’de Avustralya’ya gitti. Sidney ve Melbourne’de konserler verdi.

1975’de ikinci evliliğini Şener Aral ile yaptı. 1976’da oğlu Aydıncan Aral doğdu.

1975’de İsrail’de düzenlenen Akdeniz Halk Şarkıcıları Festivali’ne katıldı, dördüncü oldu.

Bu yıllarda Antuan Şoriz Disco Plak’dan ayrılmış Diskotür’ü kurmuştu. Esin Afşar’la yine birlikte çalışmışlar, Sanatçının Kaderi plağını yapmışlardı.

“Alkışlarla alkışlarla açılırdı perdeler,
Kahkahayla kahkahayla coşardı seyirciler.”

1980’de AKM’de, 81’de Hodri Meydan Kültür Merkezi’nde birer konser verdi.

1980’de İngilizce’den çevirdiği Kırmızı Pabuçlar, Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatrolarında 4 sene oynadı.

12 Eylül’den sonra 5 yıl TRT’den yasaklandı.

1982 yılında Bilge Erenus’un yazdığı tek kişilik oyun Kelaknaylar’da oynamaya başladı. İki yıl oynadı.

1985’de Horizon Plak şirketiyle anlaştı. 8 yıl boyunca çeşitli zamanlarda Fransa Paris Şehir Tiyatrosu’nda konser verdi.

1986’da Dünün ve Bugünün Türk Şiir ve Ezgileri adlı ilk uzun çaları piyasaya çıktı. Aynı yıl Orient Express 1. Avrupa Festivali’ne katıldı.

1987 ve 88’de davet edildiği İsviçre’nin Zürih ve Lozan kentlerinde birer konser verdi.

1988’de Paris Orient Occidente Mediterrance Festivali’nde solo program yaptı. Ayrıca radyo ve televizyon programlarına katıldı.

1989’da Fransa Moulhouse’daki Racine Festivali’ne katıldı. Aynı yıl Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle kendi besteleriyle Yunus Emre kasedini hazırlamaya başladı. Kaset 1990’da piyasaya çıktı. 1991’de İngilizce’sini hazırlayıp, dünya piyasasında yayınladı.

1990’da Fransa Audincourt’taki festivale davet edildi.

1991’de Kuzey Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu’da bir dizi konserler yaptı. Aynı yıl İstanbul’da AKM’de konseri oldu.

1993’de Mevlana-Yunus CD’si yayınlandı. Ortaköy Meydanı’nda konserleri oldu. Sofya’da konserler verdi. Aynı yıl Fransa’da Nazım Hikmet’in 30. ölüm yıldönümü nedeniyle onun şiirlerinden bestelenmiş şarkılar söyledi.

1994’de Esin Alaturka adlı Türk Müziği kasetini yayınladı. AKM’de konseri oldu.

1995’de Atatürk şiirinden bestelenmiş CD’yi hazırladı. Truva Kültür ve Sanat ödülleri verilirken Çağdaş Halk Müziği ödülünü aldı.

Muhsin Ertuğrul, Aziz Nesin, Abidin Dino, Ayla-Beklan Algan, Adalet Ağaoğlu, Vera Hikmet ile dostluklar sürdürdü. Türkiye’nin ünlü simalarıyla konserler verdi tiyatro sahnelerini paylaştı.

Birçok derneğe üyedir.Derleyen: Gülşen Uslu

ESİN AFŞAR

[ Geri ]