Dönence724 Dönence

Hoşgeldiniz Ziyaretçi Kaydol Giriş Forum'da Arama Yap Forum Üye Listesini Görüntüle
 Bütün Forumlar
  Filmin devamı olursa

Konu Konu: Bizce.. Mesaja Cevap yaz Yeni Konu Gönder
Mesajı gönderen: Birisi on 04 Şubat 2009 saat 12:05 - IP Kaydedildi
Görüntüle Birisi's Profil Birisi için arama yap Git Birisi's Web Site Alıntı Birisi Özel Mesaj Gönder Arkadaş Listeme Ekle
Birisi
Simge
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

29 Mart 2001
67 Cevap

Hayatın akışı içinde insan herşeyi bir anda göremiyor ya da farkına varamıyor.. Aradan biraz zaman geçtikten sonra bazı şeyler daha net ortaya çıkmaya başlıyor...

Bir süre önce "olay" yaratan "Issız Adam" filmini izledim. Aslında başında izleme sebebim kullanılan müziklerle ilgiliydi. Çünkü sevdiğim ve bıkmadan dinlediğim bu güzel şarkıların nasıl bir filmde kullanıldığını ve filmle nasıl bir anlam kazandığını merak etmiştim.

Filmin son on dakikasını dikkatli olarak izlediğimde bir takım çıkarımlarda bulundum. Bunların bilerek mi yapıldığını ya da tesadüf sonucu mu olduğunu ancak filmi yapanlar bilirler. Belki bu yazdıklarımı bir gün okurlar ve cevap verirler??

Neyse gelelim filmin son on dakikasına...

1) Sinema girişinde (fuayede) karşılaşmada Ada'nın arkadaşı Sinem, Alper'i farkettiğinde bozulur. Çünkü Ada'yı öylece bırakıp gittiği için Alper'e kızgındır. (Bence Ada'yı hamile olarak bıraktığından dolayı kızgındır.)

2) İngiltere'ye gittiğini söyleyen Ada, aslında evli falan değildir. Çünkü hiç bir kimse kocasının ya da karısının adını onu tanımayan birisine söylemez. Bırakın söylemeyi "Hakan" derken kullanılan heyecanlanma bunun bariz bir yalan olduğunun göstergesidir.

3) Şenol'un oğlu 5 yaşındadır (Lokantada Alper yemek yedirirken 4 sayısını eliyle gösterir. Alper gidecekleri filmdeki karakterinin Şenol'un oğlundan 1 yaş küçük olduğunu söyler.) Ada ve Alper 1 sene birlikte olurlar. Hamileliği de eklersek Ada'nın 3 yaşındaki kızı Elif, Alper'den oluyor.

4) Ada boş bulunup Alper'e kızının resmini göstermek ister. Bu sırada Sinem'den de onay alır. Çünkü ne olursa olsun Alper'in -bilmesede- kızını görmek hakkıdır diye düşünür. Alper resmi incelerken içten içe ağlamaktadır. Bu sırada Ada'da Alper'in tepkilerini merak etmektedir.

5) Ada anneleri ve Sinem'i görmeye geldiğini söylediğinde Alper Sinem'e selam verir. Ancak Sinem kızgındır. Bir kadının bu kadar kızgın olmasını gerektiren en önemli nedenlerden bir tanesi arkadaşını hamile halde bırakmasıdır.

6) Alper kendi içinde itiraflarını yaparken deniz kenarında küçük bir kızı izliyor bulur kendini. Aslında o izlediği az önce resmine baktığı Elif'tir. Bunun için kafası daha da karışmıştır. Dükkanı bahane eder..Onu unutmadığının sinyallerini verir.

7) Ada, Alper'in annesini sorar.. Amacı Alper'in birşeyler bilip bilmediğini anlamaktır. Çünkü Alper'in annesine yemin ettirmiştir. Bu sırrı birlikte saklayacaklardır. Alper'in birşeyden haberi yoktur. Bunu anlayınca rahatlar.

8) Ada'nın hamile olduğunu bilen 2 kişi vardır. Biri arkadaşı Sinem, diğeri ise Alper'in annesidir.

9) Verandada oturup eski resimlere bakarken Alper'in resmine dokunan Ada, o ana kadar sakladığı sırrını Alper'in annesiye paylaşır. Takip eden sahnede Alper'in annesi ne olacağını düşünmektedir. Torunu olacaktır ama bunu oğluna söylemeyeceğine yemin etmiştir. Bir anne olarak -her annenin yaptığı gibi- hamile Ada'yı Alper'in odasına götürür. Aslında amacı Alper'e söylemek için ikna etmektir. Ama Ada kararlıdır ve yemin ettirtir. Alper'in annesinin kapıdaki ağlaması bu yüzdendir.

10) Ada, Alper'in odasına girdiğinde "Sen oradaydın ve henüz benimle tanışacağını bilmiyordun" diyerek karnındaki bebeğe hitap ediyordu aslında.. Çocuğunun erkek olacağını düşünüyordu. Çünkü Alper erkek çocuk seviyor diye düşünüyordu. (Ada'yla ilk tanıştıklarında boşanmış olduğunu ve oğlu olduğu yalanı, Şenol'un oğluyla çok yakından ilgilenmesi)

11) "Hikayemiz orada bir yerde, hep benimle duracak.." Aslında burada doğacak bebeğine atıfta bulunuyor. Alper'in olmayacağını ama ondan bir parça olan bebeğinin hep onunla birlikte olacağını anlatmaya çalışıyor.

12) Bir kadın için, özellikle hamile bir kadın için hayata tutunabilmenin en önemli etkeni doğacak olan çocuğu ve doğumdan sonra kendini çocuğa adamasıdır. Ada'da "..dayanabilmemin tek yolu buydu.." derken bunu anlatmaya çalışıyordu.

13) Alper'in yatağına uzandığında Alper'in kokusundan bahsetmektedir. Ancak küçük bir çocuk bu kadar güzel kokabilir.

14) Rafta duran bir sürü 45'lik içinden "Arda Kardeş" in plağını alması ise doğacak çocuğunun erkek olacağını düşünmesinden kaynaklanıyor. Ayrıca plağın içindeki "Oy anam oy (orjinali: mommy blue) " şarkısının sözleri ise Elif'in Alper'in kızı olduğunu gösteriyor.

15) Nasıl Müzeyyen Hanım Ada'ya söz verdiyse, Ada'da kendisi ve çocuğu hakkında düzenli olarak haber vermek konusunda sözvermiş. Müzeyyen Hanım torunundan Pazar günleri düzenli olarak haber almakta ve Alper hakkında bildiklerini de Ada'ya aktarmaktadır. Ada, Alper'i ne kadar sevsede kendisine yaptığı için kırgındır ve ona kızı olduğunu söyleyerek mutlu olmasını istememektedir.

16) Ada "bekleyen biri mi var?" diye sorduğunda sadece Alper'in ona yalan söylemesini ister. Çünkü birisinin olmadığını Müzeyyen Hanım'dan bilmektedir. Kendinden emin olarak "biliyorum sevgilim" der..

17) Ada dayanamaz. Hala Alper'i düşündüğünü ima edecek olan "bu arada havuçlu  tarçınlı kekin tarifini verecektin bana.." cümlesini söyler. Amacı Alper'in sürekli aklında olduğunu belli etmektedir. Her ne kadar o keki kendi yapsada sonuçta Alper ilk tanıştıkları zamanda Ada için bunu yapmış ve kendisini özel hissetmesini sağlamıştır. "Ben buldum tarifi bir kitaptan, yapıp yedik afiyetle.."  derken Alper'e ulaşmak istediğin belli etmeye çalışır."Umut var.. Azmettim başaracağım.. " derken sonunda Alper'le karşılaştığında hala onu sevdiğini kendine anlatmış ve Alper'in de onu istediğini anlamıştır.

18) Tokalaşıp ayrılırken, Alper'in elini bırakmak istememesi hala ona duyduğu sevginin açık göstergesidir. Takip eden sahnede geri dönüp sarılmaları bu sevginin bitmediğini, aksine aradan zaman geçmesine rağmen artarak devam ettiğinin göstergesidir.

19) Alper pasajdan çıkarken ne yapacağını bilememektedir. Önce sağa gitmek ister, sonra sola doğru gider..Ayakları onu geri çevirir bu sefer sağa doğru gider.. Belkide sağ tarafta kapının yanında Ada'yı beklemektedir??

Son on dakikaya sığdırılmış bunları bulabildim. Ya siz neler buldunuz?

Kayıtlı kullanıcıysanız tıklayın: Giriş
Eğer kayıtlı bir kullanıcı değilseniz buraya tıklayın

Foruma Git Mesaja Cevap yaz Yeni Konu Gönder
Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır