ALPAY

18 Temmuz’da Ankara’da dünyaya geldi. Babası Devlet Demir Yollarından bürokrat emeklisi, amatör kemancı Turhan Cemal Nazikioğlu’dur. Alpay bu yüzden trenleri çok sever. Annesi Daime Hanım bir Yugoslav Kralı’nın soyundan gelmedir.

Belki Ankara radyosuna yakın bir evde oturmalarından, belki babasının ondaki müzik kabiliyetini farkedip ona değişik enstrümanlar hediye etmesinden Alpay müzikle ilgilenir. Ankara radyosu sanatçıları ailesiyle ahbap olur ve sık sık evlerine gelirlerdi. Bir anlamda ilk derslerini onlardan almış oldu.

Ankara TED Koleji’nde okurken, hiperaktif karakteri yüzünden oradan alınıp normal liseye verildi. Babası konservatuara gitmesi fikrine “Müziğe yeteneği var ama çok duygusal, verem olmasından korkarım.” Diyerek vazgeçti.

Alpay o sıra futbola merak sarmıştı ve Gazi Lisesi’nin gol kralı olmuştu. Daha sonra Ankarademirspor, Gençler Birliği ve Genç Milli’nin yıldız oyuncusu oldu.

Babasının isteğiyle Ankara Hukuk Fakültesi’ne girdi. Stajını yaparken, avukatlık yapamayacağına karar Verdi ve bir ajans kurup reklamcılığa başladı.

Daha sonra kuzenleri Şanar ve Oktay Yurdatapan’la İstanbul’da profesyonelce müzik yapmayı seçdi. Doruk Onatkut’un kurduğu Kentet Dogo grubunda çalmaya başladı. Dağ Kulüp’te kuzenlerinin “bir şarkı da sen söyle” ısrarlarıyla karanlığa gizlenerek Adios Maria’yı söyledi.

Kulübün patronu “gel, burada çalış” diye ısrara başladı. Alpay bu teklifi Kabul etmedi ama “kayıt yapalım” teklifini Kabul etti. Bu kayıt radyolarda yayınlanmaya başladı. Alpay bir gün radyoda adının anons edildiğini duyunca şok oldu. Üstelikte müzik listelerinde Moliendo Café şarkısıyla beşinci sıradaydı.

Yeni kayıtlar yaptı ve hepsi de radyoda müzik listelerinde başa oynadı. İtalyan şarkıcı Tony Dallara’nın Norma Mia adlı şarkısını yorumlayınca, ünü arttı. İstanbul plakçılarından teklif üstüne teklif geldi. İspanyolca, İngilizce, İtalyanca, Fransızca şarkılar söyledi. Girl in My Town, El Vagabundo, First Kiss, Now I’m Alone, Estrella del Mar gibi…

Türkçe sözlü müziğin duayeni Fecri Ebcioğlu hayatına girdi ve onu Türkçe sözlü şarkı söylemeye ikna etti. Sözlerini Fecri Ebcioğlu’nun yaptığı Allahım Yeter, Cennet Yolu, Eylülde Gel hit oldu.

Sözlerini Bora Ayhanoğlu’nun yaptığı Fabrika Kızı şarkısıyla toplumcu şarkı söyledi. Daha sonra türküleri yeniden yorumladı.

Alpay bu günlerde çok ünlü olmasına karşın, bir tek kare fotografı yayınlanmadığı için onun cüce veya kambur olduğu dedikoduları çıktı.

Askerliğini bitirdiği 1964 yılında ilk kez seyirci karşısına çıktı. Ankara Sineması’nda 2500 izleyicinin karşısına çıktı. İlk canlı performansında Kara Tren, Norma Mia, Yana Yana Kül Oldum, Gelin Ayşe gibi hitlerini okudu.

Bir ara kulüp işletmeciliği yaptıysa da sonunda hep müziğe döndü. 40’tan çok album yapmıştır. 40’tan sonra saymayı bıraktığı için tam sayısını bilmediğini söyler. Hüznün ve romantizmin şarkıcısıdır. Sayısız Latin şarkılar ve tango söylemiş müziğin Romantik Prens’I olmuştur.

En son albümleri 2002’de yayınladığı Best of Alpay ve 2004’de yayınladığı Sessiz Kalma‘dır.

Anılarını yazdığı Eylül’de Gel adlı kitabı Doğan Yayıncılıktan çıkacaktır.Derleyen: Gülşen Uslu

[ Geri ]