MEHMET TEOMAN

Mehmet Teoman, 6 Ağustos 1944 yılında Ankara’da doğdu.

Büyük dedesi Varşova Mutasarrıfı ve Trabzon Valisi Reşat Paşa, dedesi Beylerbeyi Sarayı doktoru, babası kordiplomatik müfettiş ve Maarif ve Galatasaray Lisesi Müdürlerinden Ali Teoman. Böyle bir aile içinde haşarı bir çocuk olarak yetişmeye başladı Mehmet Teoman.

İlkokulu babasının görevi nedeniyle Paris’te okudu. Ortaokulu İstanbul Moda’da bitirdi. Liseyi babasının müdürü olduğu Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Liseden sonra Hukuk Fakültesine girdiyse de bitirmeden bıraktı. Gazeteciliğe başladı; Milliyet Gazetesi’nde muhabirlik yaptı. Çeşitli işlere girip çıktıktan sonra, bir müddet Koç Topluluğu’nda çalıştı.

Tarabya Oteli’nde çalışırken, sahneye çıkan Tanju Okan’dan etkilendi. Tanju Okan’ın onun Fransızca bilgisinden etkilenip şarkı sözü yazmasını istemesiyle yerini buldu. Kadınım şarkısının sözlerini yazdı. Şarkı hit oldu. Bunun üzerine 35 yıl sürecek olan şarkı sözü yazarlığı, menejerlik, prodüktörlük gibi görevleri başladı. Gitar dersleri aldı. Timur Selçuk’la grup oluşturdu.

Bu arada ilk eşi Fatma Hanım’la evlendi ve 6 yıl evli kaldı. Bu evliliğinden llk oğlu Ömer doğdu.

Beni Benimle Bırak şarkısıyla Nükhet Duru’yu meşhur etti. Neyzen Ali’yi Montroe Caz Festivali’nde sahneye çıkardı. Nisa Serezli, Tolga Aşkıner, Göksel Kortay, Kerem Yılmazer, Hadi Çaman, Mehmet Ali Erbil, Ali Poyrazoğlu, Uğur Yücel gibi sanatçıların menejerliğini yaptı. Sahneye müzikaller, kabareler koydu. Zuhal Olcay’a ilk albümünü yaptırdı. Küçük Bir Öykü adlı bu albümün bütün sözlerini yazdı. Candan Erçetin’le ortak şirket kurup, radyo ve televizyona programlar yaptı.

1979’da Ayşegül Aldinç’le ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilik uzun sürmedi. Üçüncü ve son evliliğini Nesli Özsoy’la yaptı ve ikinci oğlu Aytek doğdu.

1990 yılında Carmen ve Cahide Sonku müzikallerinin şarkılarını yazdı.

Bir dönem Beyoğlu barlarında DJ’lik ve işletmecilik yaptı.

Bu günlerde Eleman Aranıyor diye bir kabare hazırlayan Mehmet Teoman, bunu yılbaşında sahnelemeyi planlıyor.Derleyen: Gülşen Uslu

[ Geri ]